به اشتراک بگذارید:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

زئولیت کلوخه چیست؟

داده های آماری نشان می دهد که میزان حاصلخیزی خاک های کشاورزی در مناطق مختلف کشورمان در حال کاهش است. برای تقویت و افزایش عناصر مفید خاک و فعالیت های میکروارگانیسمی آن امروزه از زئولیت کلوخه در شکل های مختلف استفاده می شود.

در این مقاله به معرفی کامل زئولیت کلوخه یا همان پوکه معدنی می‌پردازیم و شما را با کاربردهای آن در صنایع گوناگون از جمله صنعت کشاورزی آشنا خواهیم کرد.

پوکه معدنی یا زئولیت کلوخه چیست؟

پوکه معدنی یا زئولیت در واقع یک کانی پرکاربرد محسوب می شود که آلومینوسیلیکات، ماده اصلی تشکیل دهنده آن است. پوکه سفید استفاده‌های تجاری زیادی در دامپروری و کشاورزی دارد، این سنگ زئولیت یا پوکه سفید برای استفاده در صنعت‌های گوناگون در اندازه های مختلف تولید می شود.

در زبان یونانی، واژه زئولیت از دو کلمه جوشیدن و سنگ ایجاد شده و دلیل نامگذاری آن این است که وقتی کانی متخلخل زئولیت به جوش می‌آید، از آن آب فراونی خارج می شود.

کاربرد پوکه معدنی یا همان زئولیت چیست؟

از سنگ زئولیت در کشاورزی و صنایع دیگر استفاده های گوناگونی می شود، از پوکه معدنی سمنان برای تصفیه کردن آب‌های صنعتی استفاده شده و نوع پودر شده آن نیز کاربردهای زیادی دارد.

از زئولیت کلوخه یا پودر آن در صنعت کاغذسازی و سیمان، تولید مصالح ساختمانی، پزشکی و داروسازی، تولید شوینده ها، باغبانی، کشاورزی، دفع آفات، بوگیر در منازل، تولید انواع کود کشاورزی، جیره دام و طیور، استخر پرورش آبزیان و صنعت نفت استفاده زیادی می شود.

افراد برای ساخت بلوک‌های سیمانی و ایجاد بستر در کف سالن‌های بزرگ مرغداری از خاک زئولیت استفاده می‌کنند. پوکه سفید سمنان یا همان زئولیت در تولید محصولات دامی و کشاورزی بیشترین استفاده را دارد.

کشاورزان برای تولید محصولات بهتر و سالم‌تر می‌توانند از خاصیت‌های مختلف زئولیت در خاک خود بهره ببرند. در واقع زمانی که کشاورز از کود طبیعی زئولیت یا پوکه معدنی در مزارع خود استفاده کند، میزان مصرف کودهای شیمیایی کمتر شده و محصولات کشاورزی او سالم تر هستند.

میزان آمونیاک باید در استخرهای پرورش آبزیان به خوبی کنترل شود که برای جلوگیری از افزایش انباشت آمونیاک در سالن های پرورش ماهی از زئولیت استفاده می‌کنند که آمونیاک را به طور کامل جذب می‌کند. استفاده از زئولیت معدنی در استخر های پرورش ماهی میزان مرگ و میر آبزیان را تا حدود زیادی کم می کند.

در سالن‌های بزرگ پرورش جوجه‌های گوشتی، برای افزایش بازدهی آنها و کسب سود بیشتر در جیره غذایی آنها از زئولیت استفاده می‌شود که میزان تخم گذاری آنها را به شکل چشم گیری افزایش می دهد.

بانوان برای افزایش حاصل خیزی خاک گلدان‌های خود می‌توانند از زئولیت استفاده کنند که گیاهان آنها بعد از افزودن این کانی معدنی، رشد بهتری را تجربه می کنند. همچنین کود تولید شده با زئولیت کلوخه، موجب بهتر شدن محصولاتی مثل پیاز و زعفران می شود.

فواید استفاده از زئولیت کلوخه یا پوکه معدنی در کشاورزی

زئولیت
معمولاً برای کم کردن شوری خاک و تنظیم کردن ph آن از زئولیت استفاده فراوان می‌شود. سنگ زئولیت با ساختار متخلخل، منافذ بسیار زیادی برای جذب آب به همراه داشته که در طولانی مدت آب را در منافذ خود نگه داشته و به همین خاطر در مناطق خشک و کم آب از زئولیت برای بهتر شدن محصولات کشاورزی استفاده می‌شود.

کشاورزانی که قصد دارند در زمین خود محصولاتی مثل چغندر، پیاز و سیب زمینی بکارند بهتر است برای حاصل خیزی و بهتر شدن شرایط خاک از پودر زئولیت استفاده کنند. زئولیت یا پوکه معدنی برای جلوگیری از فقیر شدن خاک، هدر رفتن و فرسودگی خاک فوق العاده مفید است.

عمده کاربرد کلوخه معدنی زئولیت در کشاورزی، تامین مواد مغذی خاک و اصلاح آن می باشد. ساختار متخلخل سنگ زئولیت مقدار زیادی آب و رطوبت را در خود نگه داشته و به تدریج آزاد می‌کند که برای حاصل خیزی خاک کشاورزی بسیار پرکاربرد است.

کشاورزانی که در خاک خود از زئولیت استفاده می‌کنند، سبب بهبود تهویه آن شده و در نتیجه اکسیژن به مقدار کافی به گیاه و محصولات آنها رسیده و رشد آنها نسبت به قبل بهتر می‌شود.

جذب کاتیونی یکی از خاصیت‌های مهم سنگ یا پودر زئولیت می‌باشد که املاح زیادی را به سمت خود جذب نموده و آن را به تدریج در دسترس گیاهان قرار می‌دهد تا از آن برای رشد خود استفاده کنند.

استفاده از کود تولید شده زئولیت معدنی در خاک، سبب می‌شود که گیاهان و محصولات کشاورزی در برابر بیماری‌های باکتریایی و قارچی به طور کامل مقاوم شوند. به طور کلی میزان کیفیت و کمیت محصولات کشاورزان بعد از استفاده از زئولیت یا پوکه معدنی در خاک، چندین برابر می شود.

ترکیبات معدنی موجود در زئولیت کلوخه

سنگ زئولیت دارای مقدار زیادی منگنز، آهن، مس، گوگرد، فسفر، پتاسیم، آلومینیوم، سیلیسیوم، سدیم و کلسیم برای بهبود شرایط خاک است. املاح و عناصر معدنی فراوان زئولیت سبب شده است تا از آن بهترین کود معدنی برای کشاورزی و جیره غذایی برای دام و طیور تولید شود.

کاربرد زئولیت در آب چیست؟

برای تصفیه کردن آب جهت تولید فیلتر از سنگ زئولیت استفاده می‌شود که تمام آلودگی‌های آب های شهری را از بین برده و سبب پاکسازی آب خواهد شد.

سخن پایانی

براساس این مقاله متوجه شدیم که زئولیت کلوخه برای محیط زیست، خاک مزرعه و پاکسازی آب، خاصیت‌های فراوانی به همراه دارد. استفاده از این ماده معدنی زئولیت برای بهتر شدن محصولات کشاورزی و حفظ سلامت خاک ضروری می باشد. به جای کودهای مضر شیمیایی بهتر است از پوکه معدنی یا زئولیت پودر شده برای خاک کشاورزی به عنوان کود استفاده کرد.

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *