به اشتراک بگذارید:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

پوکه معدنی چیست؟

پوکه معدنی یا “زئولیت” یک نوع سنگ‌ریزه معدنی است که در بسیاری از کشورها به وجود می‌آید. این سنگ‌ریزه شامل کانی‌هایی همچون آلومینوسیلیکات، فلزات قلیایی و قلیایی‌خاکی، کلسیم، منیزیم و آهن است. پوکه معدنی به خاطر خصوصیات جذب و تبادل یونی و اسیدی خود، در صنایعی مانند صنایع نفت و گاز، تصفیه آب، صنایع شیمیایی و داروسازی و همچنین کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تاریخچه پوکه معدنی سفید سمنان

پوکه معدنی سفید سمنان از اواخر سال ۹۶ توسط برادران بهزاد در شرکت فتح البرز دامغان ابداع شده و به صنعت ساختمان معرفی گردید. گفتنی است که پوکه معدنی سمنان با کیفیت و مرغوبیت بالایی که دارد بهترین جایگزین برای پوکه قروه و تبریز شناخته شده است. در حال حاضر بیش از هزاران نفر این ماده معدنی را از شرکت فتح البرز دامغان تهیه کرده و از آن علاوه بر استفاده بعنوان زئولیت خوراک دام در موارد زیر نیز استفاده می کنند:

 • کشاورزی
 • دامپروری
 • ساختمان سازی
 • آبزی پروری
 • پرورش حیوانات خانگی
 • نگهداری گل و گیاه خانگی
 • تصفیه آب
 • و…

لازم بذکر است که تمامی این موارد فقط گوشه ای از کاربردهای بی نظیر زئولیت می باشد.

پوکه معدنی چگونه تشکیل می شود؟

پوکه معدنی در شرایط طبیعی به دلیل فعالیت‌های آتشفشانی و تخریب سنگ‌های بزرگ در جایگاه‌های مختلف دنیا به وجود می‌آید. در این فرآیند، مواد آلومینیوم، سیلیس و آب با فشار و دما بالا، از سنگ‌های مادر آزاد شده و به صورت خاکستری رنگ به همراه برخی مواد معدنی دیگر به سطح زمین منتقل می‌شوند. پس از اینکه خاکسترهای پوکه برای چندین سال با آب و هوای محیط در ارتباط بوده و عملیات اکسیداسیون را تجربه کرده باشند، به شکل نهایی خود در می‌آیند. به عبارتی دیگر، پوکه معدنی از تخریب و آتشفشانی سنگ‌های مختلف در طول زمان به وجود می‌آید و در طبیعت به صورت طبقه‌بندی شده و با خصوصیات خاص خود به ارمغان می‌آید.

پوکه معدنی

ویژگی های پوکه معدنی چیست؟

پوکه معدنی یا زئولیت دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جذب قابل توجه مواد شیمیایی با وزن مولکولی بالا، نظیر آمونیوم، سرب، کادمیوم و…
 • خاصیت تبادل یونی با قابلیت جذب یون‌های قلیایی و قلیایی خاکی، همچنین تخلیه یون‌هایی با قابلیت در نظر گرفتن اندازه و جرم یون‌ها.
 • قابلیت جذب رطوبت و گازهایی مانند کربن دی‌اکسید، بنزن، فرمالدئید و سایر آلاینده‌های هوایی.
 • خاصیت ضد باکتریال و آنتی‌ویروسی به دلیل دارا بودن پوشش طبیعی آن‌ها.
 • قابلیت جذب و نگهداری عناصر تغذیه‌ای گیاهان مانند نیتروژن، فسفر، پتاسیم و…
 • خاصیت حفظ ازت در خاک و کاهش فعالیت میکروبی خاک.

این ویژگی‌های منحصر به فرد پوکه معدنی، آن را به یکی از مهم‌ترین مواد جاذب، تصفیه‌کننده و اصلاح‌کننده خواص خاک در باغبانی، کشاورزی، صنعت شیمیایی، داروسازی، نفت و گاز و سایر صنایع تبدیل کرده است.

کاربرد پوکه معدنی چیست؟

پوکه معدنی به علت خاصیت جذب و تبادل یونی و اسیدی خود، در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از کاربردهای اصلی پوکه معدنی، در صنایع نفت و گاز است که به عنوان جاذب گازهای سمی و رطوبت با استفاده از فرآیند تبادل یونی مورد استفاده قرار می‌گیرد.در ادامه به معرفی کاربردهای پوکه معدنی نیز می پردازیم:

 • از پوکه معدنی به عنوان یک ماده جاذب آلاینده‌های آبی و هوایی، نظیر عناصر سرب و کادمیوم، در فرآیند تصفیه‌آب مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • در صنایع شیمیایی و داروسازی نیز از پوکه معدنی به عنوان جاذب و حامل برخی مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • در کشاورزی، پوکه معدنی به عنوان یک جاذب عالی برای رطوبت و عناصر غذایی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین به عنوان یک جاذب گیاهی که باعث افزایش حجم خاک و دفع بیماری‌ها می‌شود، نیز در صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در کل، پوکه معدنی به عنوان یک ماده چندکاره و با خصوصیات منحصر به فرد خود، در بسیاری از صنایع و بخش‌های مختلف به کار می‌رود.

انواع پوکه معدنی

پوکه معدنی یا زئولیت، به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد خود، در انواع مختلفی تولید و استفاده می‌شود. بعضی از انواع پوکه معدنی عبارتند از:

پوکه معدنی خام

پوکه معدنی خام یا زئولیت خام، به معنای پوکه معدنی با پالایش و فرآوری کم است و دارای ناخالصی‌هایی مانند سنگ و شن است.

پوکه معدنی پالایش شده

فرآیند پالایش پوکه معدنی باعث حذف ناخالصی‌ها و بهبود کیفیت آن می‌شود.

پوکه معدنی پودری

در این نوع پوکه معدنی، ذرات پوکه معدنی به اندازه خاک ریز شده‌اند و معمولاً برای کاشت گیاهان به‌کار می‌روند.

پوکه معدنی پودری

پوکه معدنی بسته بندی شده

پوکه معدنی در انواع مختلف، برای استفاده در صنایع مختلف مانند کشاورزی یا داروسازی در بسته‌بندی‌های مختلف عرضه می‌شود.

پوکه معدنی پرکاربرد

با توجه به ویژگی‌های شیمیایی و جذبی خود، پوکه معدنی در موارد مختلفی مانند صنایع نفت و گاز، صنایع غذایی، داروسازی و حتی در ساخت آجرهای سفید استفاده می‌شود.

پوکه معدنی نانو

پوکه معدنی نانو، دارای اندازه ذرات کوچک‌تر از 100 نانومتر است و به دلیل این خصوصیت، می‌تواند در صنایعی مانند الکترونیک و نانوتکنولوژی مورد استفاده قرار گیرد.

پوکه معدنی تغذیه دام و طیور

پوکه معدنی به عنوان منبعی از مواد معدنی برای تغذیه دام و طیور به کار می‌رود

انواع پوکه معدنی (از نظر اندازه و سایز)

پوكه معدني بر اساس اندازه و سایز به انواع پوکه بادامی، نخودی، عدسی، فندقی، گردویی و … دسته بندی می گردد. در ادامه به معرفی انواع پوکه معدنی پرداخته شده است.

پوکه بادامی

اندازه پوکه معدنی بادامی بین ۱۸ تا ۲۶ میلی متر است.این پوکه معدنی، به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد خود، به عنوان یک جاذب قدرتمند و تصفیه‌کننده آلاینده‌ها در صنایع مختلف به کار می‌رود.

پوکه بادامی، دارای ساختار متخلخلی است که باعث افزایش سطح پوشش آن می‌شود و توانایی جذب و حفظ مواد شیمیایی را در خود دارد. این پوکه معدنی، علاوه بر خاصیت جذب آلاینده‌ها، دارای خاصیت‌هایی مانند جذب رطوبت، زیاد کردن تهویه هوا، کاهش بوی بد، کاهش نور و ویژگی‌های آنتی‌باکتریال و ضد قارچ است.

استفاده از پوکه بادامی در صنایع مختلف مانند صنایع غذایی، داروسازی، پتروشیمی، صنایع نساجی و… به منظور تصفیه آب و هوا، جذب و حفظ مواد شیمیایی، رطوبت‌گیری و جلوگیری از پوسیدگی و بوی نامطبوع و … به کار می‌رود.

پوکه بادامی

پوکه نخودی

پوکه معدنی نخودی دارای اندازه ای بین ۵ تا ۱۰ میلی متر است.پوکه نخودی به دلیل خصوصیات فیزیکی منحصر به فردی که دارد، در بسیاری از پروژه‌های ساختمانی به عنوان یکی از اجزای مهم بتن استفاده می‌شود. این پوکه به عنوان یکی از خمیرکننده‌های قوی بتن شناخته شده است و با مخلوط کردن آن با سیمان و آب، به دست می‌آید.

پوکه نخودی از خاک‌های آهکی تشکیل شده است و دارای سطحی صاف و منظم است. این پوکه به دلیل خاصیت سبک و نرمال‌شدن طی فرآیند حرارتی، مانع از ترکیدگی بتن در دماهای بالا می‌شود. همچنین، استفاده از پوکه نخودی به عنوان جایگزین ذغال سنگ در صنعت ساخت و ساز، محیط زیست را نیز حفظ می‌کند.

پوکه نخودی

پوکه عدسی (کله مورچه ای)

یکی از انواع پوکه معدنی، پوکه عدسی است که دارای اندازه های ۳ تا ۱۲ میلی متر می باشد. گفتنی است که از پوکه معدنی عدسی در ساخت بلوک سبک استفاده می شود. به پوکه عدسی، پوکه بلوک زنی و پومیس عدسی نیز گفته می شود. منافذ داخلی پوكه معدني عدسی بسته بوده به همین جهت نسبت به سایر مصالح جذب آب کمی دارد. وزن هر مترمکعب پوکه عدسی به طور متوسط حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم است.

پوکه عدسی (کله مورچه ای)

پوکه معدنی فندقی

پوکه معدنی فندقی از نظر سایز کوچکتر از پوکه بادامی بوده و دارای اندازه ۱۰ الی ۲۰ میلی متر می باشد. و از نظر ظاهری به پوکه نخودی شباهت دارد. بیشترین کاربرد پوکه معدنی فندوقی در شیب بندی سقف ساختمان و هم سطح کردن کف طبقات است.

پوکه معدنی فندقی

پوکه معدنی مخلوط

پوکه معدنی مخلوط ترکیبی از چند نوع پوکه است. سایز آن بین ۱۰ تا ۳۰ میلی متر است. از پوكه معدني مخلوط معمولا برای پر کردن کف ساختمان و همین طور پر کردن فضاهای خالی همچون تونل ها استفاده می شود.

پوکه معدنی مخلوط

قیمت پوکه معدنی

قیمت پوکه معدنی بستگی به عوامل مختلفی دارد از جمله کیفیت، میزان حجم سفارش، نوع و مقصد استفاده و هزینه‌های حمل و نقل. همچنین، قیمت پوکه معدنی در بازار هر منطقه و کشور به صورت متفاوتی تعیین می‌شود. با این حال، به طور کلی، قیمت پوکه معدنی در بازار ایران در حال حاضر در حدود 4 تا 8 هزار تومان برای هر کیلوگرم آن تعیین می‌شود، البته باید توجه داشت که این قیمت ممکن است با توجه به شرایط مختلف در بازار تغییر کند. همچنین، برای خرید پوکه معدنی عمده، می‌توانید با تامین کنندگان مختلف تماس بگیرید و قیمت را برحسب حجم سفارش و شرایط توافقی مذاکره کنید.جهت اطلاع از قیمت با ما تماس بگیرید.

مراکز فروش عمده پوکه معدنی

مراکز عرضه و فروش پوکه معدنی در سراسر جهان وجود دارد. در ایران نیز بسیاری از شرکت‌ها و فروشگاه‌های بزرگ عمده فروشی پوکه معدنی را در لیست محصولات خود دارند.

اگر شما هم برای اولین بار جذب پوکه معدنی سفید سمنان شده اید و می خواهید از امکانات و فواید بی نظیر این محصول بهره ببرید و شاهد تغییرات چشمگیری در زمینه کاریتان شوید؛ به شما پیشنهاد می کنیم این ماده معدنی را به طور مستقیم و به صورت عمده یا جزعی از شرکت فتح البرز دامغان تهیه کنید چرا که بی شک در این زمینه یکی از با تجربه ترین و مطعن ترین ها می باشند.

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *