به اشتراک بگذارید:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

مقدار مصرف زئولیت در کشاورزی

با افزودن زئولیت، به عنوان یک مکمل و کود مرغوب، می توان باعث احیا خاک و رشد و نمو بهتر گیاهان زراعی شد. پوکه معدنی زئولیت، حاوی ترکیبات مهمی مانند کلسیم، منیزیم و آهن و دیگر مواد معدنی می باشد که همه آن ها برای رشد بهتر و سریع تر گیاهان مفید هستند. مقدار مصرف زئولیت در کشاورزی، بستگی به نوع گیاه و سن درختان و آنالیز آب آن ها دارد. به طور معمول در هر هکتار از مزارع و باغات مختلف، به طور حدودی بین 2000 تا 3000 کیلوگرم زئولیت استفاده می شود.

کاربرد زئولیت در کشاورزی

زئولیت، ماده ای معدنی و با اهمیت است که برای اصلاح ساختار بافت خاک و تقویت گیاهان و افزایش ثمر آن ها بهترین مکمل تقویتی محسوب می شود. زئولیت همچنین، باعث افزایش جذب و نگهداری آب در خاک می شود و از این نظر بیش تر مناسب زمین هایی می باشد که با مشکل کم آبی مواجه هستند. همانطور که می دانید بخاطر کاشت هر ساله زمین های کشاورزی و عواملی مانند شخم زدن زمین و سمپاشی و … از نیروی زمین زیر کشت کاسته شده و حاصلخیزی ساختار خاک رفته رفته کاهش می یابد.

با این که امروزه کودهای شیمیایی زیادی جهت تقویت خاک تولید می شود اما استفاده از کودهای طبیعی مزایای بهتر و بیشتری به همراه دارد. سنگ زئولیت، نمونه ای از پوکه های معدنی موجود در طبیعت می باشد که به مرور زمان تشکیل می شود و بافت آن سرشار از عناصر معدنی مهم برای خاک است. از مهمترین کاربردهای پوکه معدنی زئولیت در کشاورزی می توان به اصلاح خاک، جذب آب در خاک و تقویت قدرت رویشی و زایشی گیاهان زراعی اشاره کرد.

زئولیت و فواید آن در کشاورزی

برای افزایش رونق کشاورزی، تنها افزایش مساحت سطح زیر کشت کافی نیست؛ بلکه باید از کودهای مناسب و پر بازده هم استفاده کرد. بر اساس تحقیقات شکل گرفته، به کار بردن زئولیت در کشاورزی اهمیت زیادی دارد. در واقع زئولیت از جهات مختلفی تاثیرات مثبت زیادی برای خاک و محصولات کشاورزی دارد. زئولیت محتوی مواد معدنی بسیار مهمی می باشد به همین خاطر بر روی کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی تاثیرگذار است.

وجود زئولیت در خاک کشاورزی، مصرف آب را خیلی کاهش می دهد. در واقع نگهداری رطوبت در منطقه رشد گیاه نیاز به آب را کم می کند. با وجود زئولیت، دیگر نیازی به استفاده بیش از حد کودهای ازته نمی باشد. جالب است بدانید که برخلاف کودهای شیمیایی، مواد معدنی موجود در زئولیت ماندگاری بالایی دارند و از بین نمی روند. سطح گرانول های زئولیت متخلخل می باشد به همین خاطر از فشرده شدن ذرات خاک جلوگیری می کند؛ این ویژگی زئولیت باعث می شود ریشه گیاهان رشد بیشتری داشته باشد.

تاثیر زئولیت در عملکرد محصول

میزان مناسب استفاده از زئولیت

همانطور که خود شما می دانید هر محصولی نیاز به شرایط ویژه ای برای رشد و نمو دارد. می توان از زئولیت برای کاشت هر محصولی استفاده کرد ولی مقدار مصرف این کود همیشه یکسان نیست. مقدار زئولیت را باید با توجه به مساحت زمین و نوع محصولات تعیین کرد. مسلما هر چه سطح زیر کشت گیاهان زراعی کمتر باشد باید مقدار کمتری از زئولیت را به خاک اضافه کنیم. زمین های کشاورزی که ساختار ذرات خاک تشکیل دهنده آنها نیاز به اصلاح دارد برای این که خاک حاصلخیزی داشته باشند نیاز به میزان بیشتری از زئولیت دارند.

حداقل میزان استفاده از زئولیت در هکتار معادل یک تن می باشد و حداکثر استفاده نیز دو تا سه تن است. اگر برای شما مقدور است زئولیت را در مقدار حداکثر استفاده نمایید چرا که در این صورت محصولات با کیفیت بیشتری را برداشت خواهید کرد. باید خاطر نشان کرد گیاهان زراعی نیاز متفاوتی به زئولیت دارند؛ به طوری که برخی از آن ها که نیاز به رشد بیشتری دارند مسلما باید به میزان بیشتری توسط کود طبیعی زئولیت تقویت شوند.

نحوه استفاده از زئولیت

با پی بردن به مزایای استفاده از زئولیت مسلما کشاورزان سعی می کنند به میزان بیشتری از آن استفاده کنند. اما طریقه مصرف و افزودن زئولیت به خاک هم خیلی مهم است. بهترین روش استفاده از زئولیت این است که پودر یا گرانول آن را با خاک مخلوط کنید. پخش ذرات زئولیت به طور یکسان در کل مزارع باعث می شود که قدرت و نیروی رشد در همه جا یکسان باشد؛ لذا گیاهان در کل مزرعه به طور یکسان و یکدست، رشد می کنند. حال بدانید که نحوه مصرف زئولیت در باغات بهتر است به صورت چال کود باشد.

برای چال کود کردن، ابتدا در مسیر آب، یک چاله با عمق مناسب ایجاد کنید سپس مقدار مشخصی از زئولیت را درون آن بریزید و سپس روی آن را با خاک بپوشانید. البته می توان زئولیت را با خاک پای درختان هم مخلوط کرد. برای گیاهانی که در گلدان پرورش داده می شوند هم می توان از زئولیت استفاده کرد. شما می توانید مقداری زئولیت را درون گلدان بریزید و سپس خاک بریزید و در نهایت دانه و یا قلمه گیاهان را درون آن بکارید.

همچنین در رابطه با زئولیت پتاسیمی بخوانید.

تاثیر زئولیت در عملکرد محصول

افزودن زئولیت به زمین های کشاورزی برای بهبود عملکرد محصولات هم بسیار موثر می باشد. همانطور که خود شما هم می دانید میزان بازارپسندی محصولاتی که از کیفیت بالاتری برخوردار هستند بسیار بیشتر است. کیفیت محصولات تحت تاثیر نحوه مراقبت از آن ها در طول مراحل کاشت و داشت می باشد.

زئولیت به عنوان یکی از کودهای تقویتی طبیعی، حاوی مواد معدنی بسیار زیادی برای رشد و تقویت محصولات کشاورزی می باشد. زمانی که محصولات به خوبی تقویت شوند کمتر مورد هجوم حمله آفات و بیماری ها قرار می گیرند در نتیجه نیاز به استفاده از کود و سموم شیمیایی کاهش پیدا می کند. در یک عبارت کلی باید این گونه بیان داشت که زئولیت در کشاورزی باعث می شود که کیفیت محصولات بسیار بالاتر برود و با وجود آن کشاورزان موفق به تولید محصولات خوراکی کاملاً ارگانیک می شوند.

کاهش میزان خسارت محصولات، هم یکی دیگر از فواید زئولیت می باشد. همچنین با وجود زئولیت طعم و رنگ محصولات کشاورزی بسیار بهتر می شود ضمن این که ارزش غذایی آنها هم بالا است. با جایگزین کردن زئولیت به جای کودهای شیمیایی می توان به تولید محصولات طبیعی پرداخت و این گونه خطر ابتلا به بیماری های مختلف را کاهش داد.

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *