به اشتراک بگذارید:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

انواع زئولیت

انواع زئولیت در دو گروه طبیعی و مصنوعی طبقه بندی می شوند. کاربرد این مواد معدنی با ملاحظه به ویژگی های فیزیکی و شیمیایی آن ها طبقه بندی می شود. چرا که هر نوع از این ماده معدنی شامل ساختاری بلوری و تلفیق شیمیایی متمایز می باشد. زئولیت های صنعتی اکثرا در قسمت های متنوع صنعت بکار برده می شوند. به دلیل احتیاج صنایع متنوع جهت بکارگیری از زئولیت های صنعتی ارزیابی های وسیعی به جهت ساخت آنها صورت گرفته است.
در حال حاضر ۵۰ مدل زئولیت طبیعی پیدا شده و تقریبا ۱۵۰ نمونه زئولیت مصنوعی هم به تولید رسیده است. ولی با ملاحظه به اینکه اقسام متنوع و زیاد معدن زئولیت در دنیا پیدا شده است همچنان ماده معدنی مصنوعی دارای اهمیت زیادی در صنایع می باشد.

انواع زئولیت کدامند؟

همان گونه که بیان شد انواع زئولیت به دو گروه تقسیم می شوند که طبیعی و مصنوعی از مهمترین آنها می باشد.

کاربرد انواع زئولیت

زئولیت طبیعی

ساخت این ماده معدنی خیلی به صرفه تر از مدل مصنوعی می باشد. سنگ های آتشفشانی یکی از منبع های عمده این ماده می باشند و ساخت آن به شیوه طبیعی به مقدار فشار وارد شده به وسیله آتشفشان، بستگی دارد. بدین مفهوم در ساخت آن بایستی نیروی مناسبی در آتشفشان رخ دهد تا این ماده ایجاد شود.

محققان تا به حال توانسته اند ارزیابی کنند چند درصد از سنگ کره زمین از این ماده معدنی ایجاد شده است. به شیوه تخمینی تقریبا ۷۰۰۰۰۰ تن از این ماده را در سال ۲۰۱۹ از کشورهایی چون نیوزیلند، چین، آمریکا و … استخراج نموده اند.

زئولیت مصنوعی

از دیگر انواع زئولیت می توان به نوع مصنوعی نیز اشاره نمود. ساخت این نوع ماده معدنی هزینه های زیادی را در برمی گیرد ولی از مزایای مهم آن می توان به این مورد اشاره نمود که به هر اندازه که لازم باشد میزان ناخالصی آن را می توان کم نمود و برای اقسام موارد، بکار برد.

ساخت این ماده به دو شکل جامد و مایع امکان پذیر است. بدین شکل که واکنش های شیمیایی با دمای حداکثر ۳۰۰ درجه سانتی گراد صورت می گیرد. سنتز این ماده معدنی در وضعیت مایع با شیوه هیدروترمال از به صرفه ترین روش ها به حساب می آید. این پروسه بدین شکل است که سیلیکون و آلومینیوم با آب که به منزله حلال در این پروسه دخالت دارد بکار برده می شود. کانی سازه ها و حتی کاتیون های فلزی هم به ساخت این شیوه اضافه می شوند. واکنش پذیری و ساخت این ماده در دمای زیاد به وسیله راکتور اتوکلاو صورت می گیرد. ماده تولید شده به صورت جامد است که زئولیت می باشد.

ساختار انواع زئولیت

ساختار کریستالی انواع زئولیت در قیاس با دیگر جامدات کریستالی خیلی متمایز است.
زئولیت را می توان به منزله یک جامد کریستالی منحصر به فرد با ساختمان چارچوب مشخص با روزنه های اشغال و به وسیله یون ها و مولکول های آب که آزادی تحرک چشمگیری دارند، مدنظر گرفت.

کاربرد انواع زئولیت

کاربرد انواع زئولیت همچون کاربرد پوکه معدنی متنوع می باشد که به شرح زیر می باشند:

زئولیت در کشاورزی

این ماده معدنی بافتی مشابه پوکه معدنی و به صورت متخلخل می باشد و شامل منفذ هایی است. این منفذ ها با منفذ های رس معمولا متمایز می باشد. در این ماده معدنی همواره خلل و فرج، ساختمان مقاوم تری دارد.
زئولیت در کشاورزی این امکان را ایجاد می کند که رطوبت را از هوا هم جذب کند، در طی روز که میزان رطوبت خاک کم می شود یا در نواحی کم آب، آب جذب شده در این ماده معدنی کم کم در خاک رها می شود و در شب که دمای هوا کاهش می یابد زئولیت مجدد از خاک و هوا رطوبت را به ساختار خود جذب می کند.

زئولیت در دام و طیور

زئولیت در دام و طیور معمولا کاربرد های زیر را دارد:
• بهسازی هضم و جذب مواد غذایی
• ممانعت از ایجاد اقسام بیماری های قارچی و انگلی مخصوصا در اندام های حرکتی و سم به علت کم شدن رطوبت پسمانده ها
• زایمان آسانتر و پیشگیری از بعضی از سخت زایی های حاصل از فقدان کلسیم
• پیشگیری از ایجاد بیماری های متابولیک حاصل از نبود برخی از عناصر چون: کلسیم، فسفر و پیشگیری از عارضه هایی چون تب شیر، شکستگی استخوان ها و…

زئولیت در کشاورزی

زئولیت در آبزیان

زئولیت در آبزیان دارای کاربردهایی به شرح زیر می باشد:
• سبب بالا رفتن هضم و جذب غذا و باعث طراوت و شادابی هر چه بیشتر و حتی بهبود نمو و تکثیر آبزیان می شود.
• از ایجاد مسمومیت های حاصل از سموم قارچی پیشگیری می کند.
پوست اندازی میگو ها را تسریع می بخشد و از ایجاد بعضی از عارضه ها ممانعت می نماید. بدین روش نمو و تکثیر میگو ها را تسریع می بخشد.
• انواع زئولیت می تواند در تصفیه آب استخر های پرورش آبزیان و کم کردن آلودگی پس آب همانند فیلتر تاثیر بسزایی خواهد داشت.
زئولیت در ساختمان
احتمالا نام انواع زئولیت را کمتر از پوکه معدنی شنیده باشید، چرا که تا چندین سال قبل چنین پژوهشات گسترده ای در خصوص آن صورت نگرفته بود و معمولا به صورت ناشناخته باقی مانده بود. اما بعد از ارزیابی های عظیم، ساختمان شگفت انگیز و هوشمند آن برای همه مشخص شد.
از عمده ترین حیطه ها که امروز مورد ملاحظه واقع شد مبحث ساختمان سازی و تولید بهترین بتن با بهترین کیفیت و استقامت می باشد. تاکنون جهت تولید بتن یا بلوک های بتنی از سیمان، آهک، شن، ماسه یا پوکه معدنی با آب و دیگر افزودنی ها استفاده شده است. اما امروزه بنا به دلایلی از انواع زئولیت جهت ساخت بتن استفاده می شود چرا که می تواند کلیه نیاز ها را با نرخی خیلی کم پوشش دهد.

خرید انواع زئولیت

عمده ترین کارایی انواع زئولیت در صنایع تصفیه فاضلاب می باشد. همانطور که قبلا ذکر شد افزون بر این، این مواد معدنی در کشاورزی، تصفیه استخر، دام و طیور و… مورد استفاده قرار می گیرد. برای خرید انواع این مواد معدنی با خصوصیات متنوع می توانید به مجموعه های معتبر در این حیطه ارتباط برقرار نمایید.
همچنین بهتر است بدانید که نوع این ماده معدنی بکار برده شده در هر کدام از صنایع امکان دارد با هم تفاوت هایی داشته و بازدهی آنها باهم متمایز باشد. بدین جهت مشاوره قبل از خرید این مواد معدنی به وسیله متخصصان این مجموعه ها ارائه می شود.

قیمت انواع زئولیت

همان گونه که در طی این مبحث هم به آن اشاره شد انواع زئولیت موجود می باشد که بعضی شامل خواص اسیدی بوده و بعضی هم قلیایی می باشند. افزون بر این شیوه ساخت آنها با هم متمایز بوده و مدل های ایرانی رسوبی می باشند و در بیشتر کشور های دیگر نوع آتشفشانی بکار برده می شود. بدین جهت قیمت این نمونه از مواد معدنی ها متغیر می باشد. قیمت آنها با ملاحظه به ایرانی یا خارجی بودن و حتی خصوصیات شیمیایی آنها مشخص می گردد. جهت آگاهی از قیمت انواع زئولیت و حتی پوکه سفید سمنان می توان به مجموعه های معتبر در این حیطه مراجعه نمایید.

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *