به اشتراک بگذارید:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

لیزینگ کشاورزی

لیزینگ کشاورزی قراردادی است میان مالک تجهیزات و شخصی که از این ابزار بهره می برد. این توافقنامه با شروط معلوم در بازه زمانی مشخص و در قبال وجهی معلوم تنظیم می شود. این توافق یک قولنامه مکتوبی است که دارای قسمت های متنوعی است و شروط اجرای عملیات لیزینگ نظیر مدت زمان قرارداد، وجه و سررسید پرداخت اقساط لوازم و تجهیزات اجاره شده، ویژگی های لوازم مورد اجاره و در پایان شروط و تاریخ پایان قرارداد خریدار را توضیح می دهد.

در حال حاضر این توافقنامه راهکاری مطلوب جهت برطرف نمودن مسائل مالی شرکت های متنوع در سراسر جهان می باشد. درخواست روزافزون جهت لیزینگ سبب ایجاد صنعتی با درآمد سالانه بیشتر از ۵۰۰ میلیارد دلار شده است. وارد شدن صنعت لیزینگ کشاورزی به بازار، سالانه حداکثر رشد اقتصادی را به همراه دارد. به گونه ای که در بعضی اقتصاد های گسترش یافته، میزان آن حداکثر ۴۰٪ کل سرمایه گذاری است.

اجزاء لیزینگ کشاورزی

لیز گیرنده

فردی که حق بکارگیری لوازم و تجهیزات را در توافقنامه لیزینگ در ازای پرداخت مبلغی مشخص که در قولنامه از قبل تعیین شده است دارد.

لیز دهنده

فردی که مالک تجهیزات است مطابق توافقنامه، حق بکارگیری از ابزار و تجهیزات را در قبال اخذ مبلغی از قبل مشخص شده، به لیز گیرنده انتقال می دهد.

قرارداد

موافقنامه مکتوبی میان لیز گیرنده و لیز دهنده است که کلیه شروط و ضوابط وابسته به انتقال حق بکارگیری ابزار و پرداخت اجاره مشخص شده به لیز دهنده را در بر دارد.

عرضه کننده

سازنده یا موسسه بازاریابی که ابزار را براساس قرارداد لیزینگ عرضه می کند.

انواع متنوع روش های لیزینگ کشاورزی

لیزینگ کشاورزی برای خرید پهپاد
به علت توسعه دامنه صنعت لیزینگ کشاورزی در دنیا و ابداعات و ترفند های عملیاتی متنوع، این صنعت در حیطه های گوناگونی کارایی پیدا کرده است. در مجموع عملیات لیزینگ به دو نمونه تقسیم بندی می شود که عبارتند از:

لیزینگ عملیاتی

یکی از انواع روش های لیزینگ کشاورزی، لیزینگ عملیاتی می باشد. در این نوع ابزار و ماشین آلات به وسیله اجاره کننده فقط به جهت بکارگیری آنها اجاره داده می شود. بی آنکه قصد کسب مالکیت این ابزار در میان باشد.

در این روش بازه زمانی توافق شده کمتر از عمر مفید این ابزار است. این احتمال وجود دارد که ابزار و ماشین آلات نامبرده شده یک بار یا بیشتر به لیزرکنندگان متفاوت اجاره داده شوند. این قولنامه می تواند به وسیله لیز کننده پایان یابد به شرط اینکه بازه زمانی آن در قولنامه مشخص شده باشد. در این روش قیمت خالص کنونی کل اجاره بها از ارزش کنونی ابزار و تجهیزات پایین تر است.

در تاریخ انقضاء قرارداد، لیز کننده می تواند ابزار را به اجاره دهنده برگرداند و قولنامه را تمدید و یا ابزار با مدل بالاتری را بکار ببرد. در لیزینگ عملیاتی هزینه های مربوط به تجهیزات نظیر محافظت، تعمیر، سرویس و بیمه به وسیله لیز دهنده پرداخت می شود که بخشی از آنها می تواند در اجاره بها درج شده و به شیوه پرداخت های ماهیانه منعکس شود.

اجاره دهنده از پیش نرخ پایه فروش یا اجاره مجدد محصول را با ملاحظه به مقدار پوسیدگی فنی ماشین آلات در اتمام دوره برآورد می کند و اجاره بها را مطابق آن مشخص می کند. این روش همواره در بازار هایی استفاده می شود که در آنها پروسه گسترش کامل شده و اجاره دهنده ها در حیطه خرید و فروش گروه ویژه ای از ماشین آلات تخصص و مهارت پیدا کرده اند.

لیزینگ مالی

از دیگر انواع روش های لیزینگ کشاورزی، لیزینگ مالی را می توان نام برد. به این نوع لیزینگ، لیزینگ سرمایه هم می گویند. به لیز کننده حق بکارگیری از ماشین آلات را می دهد و در تاریخ انقضاء توافقنامه، لقب مالکیت ماشین آلات را با نرخی نمادین و از قبل مشخص شده به لیز کننده انتقال می دهد. بازه زمانی توافق نامه در این روش شامل قسمت اعظم دوام ماشین الات می شود و توافق نامه ها به جهت ماهیتی، فسخ شدنی نیستند. به بیان دیگر حتی چنانچه لیز کننده خواهان بکارگیری ماشین آلات در طی زمان مورد توافق هم نباشد بایستی اجاره از قبل مشخص شده آن را پرداخت نماید.

در این روش لیز کننده، مدل و دیگر مشخصه های ماشین الات را مشخص می کند و با توزیع کننده بر سر نرخ، مدت زمان پرداخت و شروط تحویل به گفتگو می پردازند.

در اجرای این روش هزینه های بکارگیری لوازم و ماشین آلات نظیر نگهداری، سرویس، تعمیر و بیمه به وسیله لیز کننده پرداخت می شود. این شیوه، در ارزش کنونی خالص، کل اجاره بهای پرداختی بیشتر از نرخ ماشین آلات است. این نوع عملیات شامل زیر مجموعه های متنوعی چون اجاره اعتباری کمک فروش، اجاره اعتباری ۳ جانبه، لیزینگ خرید و اجاره مجدد و شیوه لیزینگ برون مرزی می باشد.

ماموریت موسسه های معتبر لیزینگ کشاورزی در حیطه های مختلفی مطابق ضوابط و قوانین اجرایی معتبر فعالیت می کنند که شامل موارد زیر می باشد:

 1. خرید اقسام ابزار و ماشین آلات واحد های کشاورزی
 2. مبارزه با خشکسالی
 3. گسترش زنجیره ارزش محصولات استراتژیک فراوری کالاهای کشاورزی
 4. نگهداری محصولات کشاورزی
 5. ارائه زئولیت در کشاورزی، زئولیت در دام و طیور، زئولیت در آبزیان، زئولیت در ساختمان
 6. مقابله با خشکسالی
 7. حفظ زیستگاه
 8. کم کردن زائدات انبار
 9. دستگاه های مدرن و سازگار با حفظ منابع آبی کشور در حیطه آبرسانی
 10. ساخت انرژی تجدیدپذیر
 11. ماشین آلات سبک و سنگین مورد نظر قسمت های مختلف بخش کشاورزی

ماموریت موسسه های معتبر لیزینگ کشاورزی در موارد گفته شده، نشان دادن راهکار ها و انتخاب های مشتری محور با کمترین هزینه مبادله در جواب به نیاز ها و کمبود های فعالان واحد کشاورزی و به همراه آن سایر واحد های اقتصادی به واسطه بهره وری از آخرین داده های دانشی در حیطه تامین مالی، مدل های نوین مشاغل و… مبنی بر تسلط شرکتی در قالب آیین نامه های مشخص شده صورت می گیرند.

موسسه لیزینگ کشاورزی در حیطه:

 • خرید انواع ماشین آلات مدرن واحد های کشاورزی
 • تولید محصولات کشاورزی
 • گسترش زنجیره ارزش محصولات استراتژیک واحد کشاورزی
 • بالا بردن بازدهی
 • سیستم های مدرن و مناسب با حفظ منابع آبی کشور
 • ساخت انرژی قابل تولید مجدد
 • خودروهای سنگین و سبک مدنظر قسمت های متنوع بخش کشاورزی
 • بهینه سازی و…فعالیت دارد.

انواع موجران لیزینگ کشاورزی

موجران لیزینگ کشاورزی دارای انواع متنوعی به شرح زیر می باشند:

موجران مستقل

این واحد دارای موسساتی است که ماشین الات را از تولیدکنندگان متمایزی تهیه می کنند و آنها را در دسترس اجاره کنندگان یا مصرف کنندگان نهایی قرار می دهند. شرکت های مالی چون بانک ها و موسسات بیمه در این گروه می باشند.

موجران وابسته (کمک کنندگان به فروش)

این موسسات به منزله موسسات تابع لیزینگ، به وسیله تولید کنندگان ایجاد می شوند تا به آنها در مسئله تامین مالی و فروش تجهیزات تولید یاری رسانند.

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *