به اشتراک بگذارید:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

شیب بندی کف طبقات با پوکه معدنی

یکی از مراحل پایانی ساخت و ساز یک بنا و ساختمان، کف سازی آن می باشد. وقتی یک ساختمان چند طبقه ساخته می شود و مراحل سفت کاری آن به پایان می رسد، بعد از لوله کشی و تاسیسات و همچنین برق کشی، باید کف را به حالت کاملا مسطح در آورد تا به نوعی، مرتب سازی کف ساختمان، انجام شود. این کار با اصلاح برآمدگی ها و تورفتگی های ساختمان و همچنین شیب گیری کف ساختمان انجام می شود. شیب بندی کف طبقات با پوکه معدنی، روشی است که کاملا مهندسی است طبق نظر کارشناسان و مهندسان ساخت، میتواند بهترین متریال برای این کار باشد.

شیب بندی از منظر پنهان سازی تاسیسات و برق کشی و از نظر عایق بندی، بسیار حائز اهمیت بوده و یکی از مراحل اصلی و پایانی در ساخت بنا می باشد.

معیارهای انتخاب بهترین پوکه معدنی برای شیب بندی و کف سازی

شیب بندی کف ساختمان، به منظور پنهان سازی تاسیسات، عایق بندی و ایجاد یک شیب نامحسوس برای جلوگیری از نجمع آب و مایعات در کف طبقه انجام می شود. اگر یک واحد آپارتمانی در کف اتاق ها و سالن یا حتی دستشویی و حمام، شیب بندی نشده باشد، آب می ایستد و در گذر زمان می تواند به دیوارها و کف، آسیب جدی برساند. اجرای شیب بندی با پوکه معدنی روی پشت بام خانه ها نیز بسیار مهم است و باید به گونه ای انجام شود که شیب ایجاد شده به سمت راه خروج آب و ناودان باشد.

پوکه های معدنی انواع مختلف ریز و درشت دارند. از هر کدام از آنها در جای خاصی از ساختمان و با توجه به میزان عمق کف، استفاده می شود. معیارهای انتخاب بهترین پوکه معدنی برای شیب بندی و کف سازی شامل موارد زیر است:

1. مهم ترین موردی که باید برای تهیه و استفاده از پوکه معدنی در نظر گرفته شود، چگالی پوکه است. هر چقدر پوکه معدنی دارای چگالی کمتری باشد، وزن کمتری داشته و کیفیت آن هم بالاتر خواهد بود.

2. هر چقدر تخلخل موجود در پوکه معدنی بیشتر باشد، کیفیت آن بالاتر است و باید یکی از معیارهای اصلی انتخاب پوکه معدنی باشد. هر چقدر این تخلخل ها بیشتر باشد، هوای بین آنها محبوس شده و اجازه نمی دهد پوکه ها به هم بچسبند. این کار منجر به این می شود که پوکه معدنی نقش عایق حرارتی و صدا را بازی کرده و اجازه ندهد صدای طبقه پایین به بالا نفوذ کند.

3. درجه خلوص پوکه معدنی باید بالا باشد و با دیگر مواد مانند خاک رس و شن و ماسه و . . .مخلوط نشده باشد. هر چقدر درصد خلوص پوکه معدنی بالاتر باشد، کیفیت آن بالاتر است.

4. پوکه معدنی انتخابی باید مقاومت بالایی در برابر سرما و گرما داشته باشد. البته پوکه های معدنی معمولا در دمای بالا تشکیل شده و مقاومت بالای حرارتی دارند. طبیعی است که وقتی پوکه های معدنی به گرما و سرما مقاومت داشته باشند، میزان تحمل فشار بالایی را هم دارند.

چرا باید در ساختمان، شیب بندی کنیم؟

استفاده از پوکه معدنی در کف ساختمان
شاید تصور کنید که شیب بندی کف ساختمان و طبقات را می توان با کفپوش ها و سرامیک و یا شن و سیمان هم انجام داد. آری درست است اما بهتر است پیش از استفاده از کفپوش یا سرامیک، در وهله اول شیب بندی کف با پوکه معدنی انجام شود. پوکه معدنی می تواند جایگزین مناسبی برای شن و سیمان و ملات سیمان خالی باشد. پوکه ها وزن سبک تری دارند و می تواند به راحتی شیب مناسب را با آنها اجرا کرد. نیازی نیست با شن و ماسه و سیمان، کف طبقات را با زحمت زیاد شیب بندی کرد و در نهایت وزن ساختمان را بی جهت، افزایش داد.

اما تا بحال فکر کرده اید چرا باید نقاط مختلف یک ساختمان و بنا، شیب بندی کف شود؟ دلیل این کار این است که کف پشت بام، سالن و اتاق ها، تراس و بالکن، حیاط و حمام و دستشویی باید به گونه ای باشد که دارای یک شیب به سمت محل خروجی آب داشته باشد. این کار مانع از ایستادن آب روی کف می شود. اگر آب برای مدتی روی کف بماند و شما مجبور شوید با تی و جارو آن را خارج کنید، بعد از مدتی، به داخل دیوارها، کف و سقف نفوذ کرده و خرابی به بار می آورد.

کف سازی سرویس های بهداشتی با پوکه معدنی

سرویس های بهداشتی و حمام، مهمترین جای یک ساختمان هستند که در طول 24 ساعت، از آنها بارها استفاده می شود. کف دستشویی و حمام دائما خیس است و آب وجود دارد. اگر کف هر دوی آنها به درستی شیب بندی نشوند، به احتمال زیاد به طبقات پایین، آسیب خواهد رسید و دیوارها نم می کشند.

بهترین مورد برای عایق کف دستشویی و بالا آوردن آن به همراه یک شیب بندی اساسی و درست، استفاده از پوکه معدنی است.

مقدار پوکه برای شیب بندی کف طبقات

شیب بندی کف طبقات یک ساختمان، در نقاط مختلف آن متفاوت است. مقدار پوکه معدنی مورد استفاده در حمام و دستشویی، کاملا با کف سالن متفاوت است. در برخی از نقاط یک خانه، عمق پوکه ریزی زیاد است و میزان بالایی از پوکه معدنی باید مصرف شود. اما در برخی از نقاط کمتر مصرف می شود.

تنها عاملی که می تواند در مقدار مصرف پوکه معدنی برای شیب بندی کف موثر باشد، عمق کار می باشد. یکی از مزایای استفاده از پوکه های معدنی این است که می توانند با مقدار کم، فضای بیشتری را اشغال کنند. در واقع، وزن کل آنها به نسبت شن و سیمان کمتر است و گزینه بسیار خوبی برای شیب بندی کف می باشد.

قیمت کف سازی با پوکه معدنی در ساختمان

قیمت کف سازی با پوکه معدنی در ساختمان، خیلی به صرفه تر از استفاده از شن و ماسه است. پوکه های معدنی از نظر قیمت، ارزان هستند و می توان به راحتی آنها را تهیه کرد. بسیاری از مهندسین ساختمان، ترجیح می دهند کف سازی را با پوکه معدنی انجام دهند. معمولا برای استفاده از پوکه معدنی و اجرای آن در کف سازی و شیب بندی، آن را به کیلوگرم یا متر مربع خریداری می کنند. البته ممکن است به قیمت تناژ هم خریداری شود.

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *