به اشتراک بگذارید:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

زئولیت خوراکی

زئولیت ها از جمله زئولیت خوراکی مواد معدنی بسیار مفیدی هستند که به شما کمک می کنند تا با اضافه کردن آنها به جیره غذایی دام و طیور علاوه بر اثرات بسیار مفید بر روی آنها،منجر به کاهش اثرات سوء آنها نیز می شود.

مصرف زئوليت طبيعی (كلينوپتيلوليت) در پرورش طيور

دام

از زئوليت به منظور كاهش ميزان گازهای مضری همچون سولفيد هيدروژن و آمونياك و هم چنين كنترل رطوبت بستر در سالن های پرورش طيور ، استفاده می كنند.که در نتیجه منجر به افزايش توليد تخم مرغ و سلامتي پرندگان نیز می شود.

برخي بررسی ها نشان داد كه مخلوط کردن زئولیت خوراکی پودر شده با كود طيور باعث کاهش ميزان توليد گاز آمونياك شده است .

 از  دیگر اثرات مصرف زئوليت ها

قابل ذکر است که استفاده از زئولیت در خوراک دام و طیور، منجر به كاهش اثرات سميت افلاتوكسين نیز می شود .

از طرفی اضافه كردن زئولیت خوراکی به جيره غذايی جوجه های گوشتی می تواند در رفع نقائص استخوانی آن ها كمك شایانی نمايد .

 

كاربرد زئوليت در جيره غذايی مرغ های تخم گذار

مصرف زئولیت خوراکی در جیره غذایی مرغ های تخم گذار می تواند منجر به افزايش
قابل توجه تعداد و وزن تخم مرغ ها و هم چنين بهبود كيفيت پوسته تخم مرغ و
محتويات دروني آن شود .

در حال حاضر می توان با افزودن زئولیت خوراکی به جيره غذايی جوجه های گوشتی  نیز باعث افزايش وزن بدن، بهبود بازده غذايي و كاهش درصد تلفات در آنها شد.

مزایای مصرف زئوليت در خوراک مرغ مادر و تخم گذار

از مزایای قابل توجه استفاده از زئولیت خوراکی در جیره غذایی مرغ مادر و تخم گذار نیز می توان به موارد زیر اشاره كرد:

  •  باعث تنظيم جذب كلسيم و فسفر و در نتيجه افزایش استحكام پوسته تخم مرغ می شود.
  •  ايجاد سلامتی بيشتر در مرغ مادر و انتقال آن به جوجه
  •  جايگزينی در خوراک روزانه طیور به جای ذرت و كنجاله
  •   جلوگيري از مسموميت قارچی
  • زئولیت خوراکی موجب كاهش رطوبت مدفوع و بستر در نتيجه اختلال در چرخه زندگی كوكسيديا

 كاربرد زئولیت در دامپروری

زئولیت در دامپروری

قابل ذکر است که در همه جای دنیا استفاده از زئولیت خوراکی بعنوان مكمل غذايی دام ها و طيور بسيار مرسوم است.بعنوان مثال در كشور ژاپن با افزودن كلينوپتيلوليت و موردنيت به رژيم غذايی خوك ها، و نشخواركنندگان، توانسته اند ميزان رشد آن ها را بهبود بخشند.
علاوه بر اين در گروه های ازمایشی که در غذای آنها از زئولیت استفاده شده بود. مريضي و مرگ و مير كمتری نسبت به ساير گروه ها مشاهده گرديده است .

چرا كلينوپتيلوليت برای نشخوارکنندگان مفید است؟

كلينوپتيلوليت (زئولیت طبیعی)  موجب کند شدن حركت خوراک در دستگاه گوارش می شود.و از اين طریق قابليت هضم و جذب مواد مغذی را افزايش می دهد.

همچنين با برخی از تركيبات سمی همچون اوره، آمونياك، نيتروژن، عناصر سنگين و مواد ديگر متصل شده. و به طور پايدار از سوء هاضمه پیشگیری می كند.

كلينوپتيلوليت یا زئولیت خوراکی به دلیل دارا بودن قدرت تعويض يونی با يون هيدروژن بصورت بافر و فعاليت باكتري های تجزيه كننده سلولز در pH عمل می نمايد.

و در نتيجه موجب افزايش شكمبه نشخواركنندگان می گردد.به همین علت است که به شما توصیه می کنیم از زئولیت خوراکی در جیره غذایی دام و طیور خود استفاده کنید.

در زیر تأثیرات مهم کلینوپتیلولیت برای نشخوارکنندگان آورده ایم :

1. جذب آب و الکترولیت‌ها: کلینوپتیلولیت دارای توانایی جذب بالای آب و یون‌های الکترولیت است. این ویژگی باعث می‌شود که در دستگاه گوارش نشخوارکنندگان، آب و الکترولیت‌های مورد نیاز برای فعالیت‌های بیولوژیکی بهبود یابد و تعادل آب و الکترولیت در بدن حفظ شود.

2. جذب مواد مغذی: کلینوپتیلولیت به عنوان یک زئولیت جاذب، قابلیت جذب مواد مغذی مانند ویتامین‌ها و مواد معدنی را دارد. با افزایش سطح جذب، میزان مواد مغذی مورد استفاده توسط میکروارگانیسم‌های گوارشی افزایش می‌یابد و قابلیت هضم و جذب مواد مغذی بهبود می‌یابد.

3. حفظ تعادل pH: کلینوپتیلولیت به عنوان یک جاذب اسید و باز، توانایی تنظیم pH دستگاه گوارش نشخوارکنندگان را دارد. این ویژگی باعث حفظ تعادل در محیط گوارشی شده و از تغییرات ناگهانی pH جلوگیری می‌کند.

4. کاهش بوی بد: کلینوپتیلولیت می‌تواند به عنوان یک جاذب بوی بد عمل کند. با جذب ترکیبات بوزاينده در دستگاه گوارش، میزان بوی ناگوار از طریق مدفوع کاهش می‌یابد.

5. افزایش بهره‌وری راکتورهای گوارشی: استفاده از کلینوپتیلولیت در راکتورهای گوارشی نشخوارکنندگان می‌تواند بهبود عملکرد و بهره‌وری این راکتورها را افزایش دهد. با افزایش جذب مواد مغذی و کنترل pH، هضم و جذب مواد غذایی بهتر صورت می‌گیرد و میزان تولید گازهای مضر کاهش می‌یابد.

نکته:

قابل ذکر است که گاوهای پر توليد به علت مصرف كنسانتره زياد، معمولا مقدار تركيب مواد جامد شير مخصوصا چربی پايين می باشد. كه می توان اين مشكل را با مصرف زئولیت خوراکی بعنوان بافر و بهبود شرايط هضم شكمبه، برطرف كرد .

 

به منظور استعلام قیمت انواع زئولیت همچنین زئولیت خوراکی می توانید با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

به همین علت مشاوره رایگان قبل از خرید توسط کارشناسان ما ارائه می گردد.

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *